• Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
TS EN 15038 yürürlüğe giriyor PDF  | Yazdır |  E-posta
Çarşamba, 07 Ocak 2009

TS EN 15038 yürürlüğe giriyor


Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Kamil Kartal'ın 25 Ocak 2006 tarihinde, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ile temas kurarak başlatmış olduğu çeviri hizmet standardı süreci, o dönemde henüz hazırlık aşamasındaki prEN 15038'i TSE nezdinde önemli ilgi alanlarından biri haline getirmişti. Standard Hazırlama Merkezi'nin yakın takibe aldığı ve CEN bünyesinde Mayıs 2006 başında resmen yürürlüğe giren EN 15038 (Translation Services Service Standards), 12 Ekim 2006 tarihinde Türkçe kapak ve İngilizce, Fransızca, Almanca içerik olarak TSE tarafından kabul edilerek ülkemizde de yürürlüğe girdi. TÇİD olarak yüksek öncelik verdiğimiz bu konuya duyarlı davranarak, TS EN 15038 numaralı Çeviri Hizmetleri Hizmet Özellikleri'nin Türkçeleş-tirilmesi için raportör olmak üzere yaptığımız başvuru TSE tarafından uygun görülerek kabul edildi. TSE Hizmet İhtisas Grubu Başkanı Dr. Cemil Yılmaz, Başkan Yardımcısı Sayın Muharrem Pul ve çalışma arkadaşlarıyla birlikte taslak çevirimiz üzerinde 9 Ocak 2008'de başlayan ve 3 Nisan 2008'de neticelenen toplantılarımızın ardından, TÇİD tarafından sunulan çevirinin mütalaa sürecine alınması için TSE, TÇİD'den bir mütalaa listesi teklifi hazırlamasını istedi. Başta Türk Dil Kurumu ve saygın üniversitelerimizin mütercim tercümanlık bölümleri öğretim üyelerinin, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının da yer aldığı bu liste TSE'ye sunuldu. Değerlendirme sürecinin tamamlanmasıyla Teknik Kurulda son şeklini alacak ve TS EN 15038 numaralı Çeviri Hizmetleri - Hizmet Özellikleri Standardı, TSE ağ sayfalarında genel erişime açılacak.

TÇİD olarak, Türkiye çeviri kesimine olan bu gibi önemli katkılarımızı sürdürecek, çeviri kesimi için en ileri uygulamaları ülkemize kazandırmaya devam edeceğiz. TS EN 15038'in yürürlüğe girme sürecinde nasıl etkin görev ve sorumluluk üstlendiysek, belgelendirme aşamalarında da TSE Ürün Belgelendirme Merkezi Başkanlığı ile işbirliğimizi aynı kararlılıkla güçlendirecek ve kendilerine uzman desteği vereceğiz. Zira, Türk Standardları Enstitüsü, ülkemizin tek yetkili standartlar enstitüsü ve belgelendirme kurumudur. TSE'ye konukseverliği ve yol göstericiliği için ve elbette yakın işbirliği için teşekkürü borç biliriz.

Ülkemizde TS EN 15038 olarak yürürlüğe giren bu standartın ilk çalışmaları, 2000 yılında Avrupa Standartları Enstitüsü (CEN) tarafından oluşturulan çalışma grubnun başına EUATC'nin atanmasıyla başlamıştı. TÇİD olarak kurucu üyeleri arasında bulunduğumuz EUATC, 6 yıl süren kapsamlı bilimsel ve meslekî çalışmaların ardından prEN 15038'in bir Avrupa standartı olmasını sağladı.
Son Güncelleme ( Çarşamba, 07 Ocak 2009 )
 
Joomla SEF URLs by Artio

Üye Firma Arama

İstenilen hizmet
Kaynak Dil:
Hedef Dil:
Uzmanlık:
Şehir:
 
tukd2.png tdk.gif
 
 

Giriş Formu


Kayıp Parola?